Przejdź do menu Przejdź do treści

Nota o spotkaniu EGPS

W dniach 7-9 października 2013 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym W Krakowie odbyło się spotkanie członków międzynarodowego projektu EGPS, w którym Uniwersytet Pedagogiczny uczestniczy jako jedyny w Polsce. Mieliśmy ogromny zaszczyt gościć w Krakowie i na naszej uczelni przedstawicieli instytucji partnerskich z Wielkiej Brytanii (Skills CFA, University of Salford), Hiszpanii (Universitat Autónoma de Barcelona) oraz Niemiec (Johannes Gutenberg-Universität Mainz).
EGPS (European Graduate Placement Scheme) czyli europejski program zatrudniania absolwentów, to projekt finansowany przez Komisję Europejską w celu zwiększenia mobilności studentów specjalności tłumaczeniowych poprzez stworzenie im możliwości odbycia praktyk tłumaczeniowych w zagranicznych firmach. Bazując na systemie stypendialnym Erasmus, projekt EGPS daje młodym ludziom szansę na zdobycie, jeszcze w trakcie studiów, doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku, co w przyszłości – jak podkreślają twórcy programu – ułatwi im znalezienie zatrudnienia w interesującym ich sektorze usług językowych i tłumaczeniowych.
Głównym celem krakowskiego spotkania grupy założycielskiej EGPS było podsumowanie dotychczasowych działań oraz ustalenie szczegółowego planu dalszych prac w ramach tego innowacyjnego projektu. Trzy dni dyskusji zaowocowały doprecyzowaniem zapisów w istniejących już dokumentach oraz stworzeniem kilku nowych, w tym tych adresowanych bezpośrednio do studentów, jako beneficjentów programu EGPS, a także do ich macierzystych uczelni i przyszłych pracodawców.
Partnerzy w projekcie EGPS, którzy gościli na UP mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z Prorektorem ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, prof. Kazimierzem Karolczakiem, który wyraził swoje uznanie i poparcie dla oferty opracowywanej w ramach EGPS.
Rezultaty niezmiernie intensywnych krakowskich obrad powinny trafić do szerszej grupy odbiorców jeszcze jesienią tego roku w czasie kampanii informacyjnej na temat proponowanych przez projekt EGPS wyjazdów zagranicznych. Spotkania ze studentami oraz dydaktykami przekładu planowane są na najbliższe miesiące, tak, aby pierwsza grupa studentów z naszej uczelni mogła wyjechać do wybranych krajów latem 2014 roku. Mając nadzieję na sukces projektu, liczymy na zainteresowanie społeczności akademickiej i uważamy, że jego realizacja zależy przede wszystkich od indywidualnych sukcesów studentów wyjeżdżających na EGPSowe staże.
Więcej informacji na temat EGPSu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej projektu: http://www.e-gps.org/.

Archiwa